Серед важливих складових гальмівної системи на особливу увагу заслуговують гальмівні диски, які відповідають не тільки за процес зупинки, а й уповільнення транспортного засобу під час його руху. Завдяки тертю, що виникає, саме вони перетворюють кінетичну енергію на теплову, що виступає їхньою основною функцією. Коли виникає питання про те, як визначити, що настав час міняти гальмівні диски, необхідно знати, як орієнтуватися на допуск зносу гальмівних дисків.
Допустимий знос і його ключові параметри
Допуски зносу гальмівних дисків являють собою критичний ступінь, за якого стан поверхні погіршується, а товщина зменшується, при цьому показники функціональності перебувають ще на нормальному рівні. Щоб запобігти виникненню аварійних ситуацій, дуже важливо навчитися контролювати допуск на биття гальмівного диска. При цьому з боку виробника в обов'язковому порядку вказується мінімальна товщина, яка залишається безпечною.
Коли виникає питання про те, як зрозуміти, коли потрібно міняти гальмівні диски, варто звернути увагу на ключові параметри зносу, серед яких варто виділити такі:
- показники мінімальної товщини диска - знайти ці характеристики можна в технічній документації, яка йде до транспортного засобу. Це пов'язано з тим, що як тільки допустима товщина гальмівних дисків досягає критичної точки, це призводить до того, що ефективність знижується в кілька разів;
- пошкодження і тріщини - вони можуть виникати через механічні впливи або ж перегрів. Наявність навіть найменших тріщин призводить до того, що показники безпеки знижуються в кілька разів;
- деформації - при гальмуванні їх наявність призводить до того, що з'являються вібрації. Це може виникати в тому разі, якщо було здійснено неправильне встановлення або ж перегрів.
Важливо пам'ятати, що ресурс гальмівних дисків не вічний, тому дуже важливо своєчасно виконувати їх заміну.
Особливості перевірки зносу та основні симптоми пошкодження гальмівних дисків
Щоб перевірити допустимий знос гальмівних дисків, необхідно виконати такі дії:
- візуальний огляд - потрібно переглянути, щоб не було деформацій, борозен і тріщин на поверхні;
- зміна показників товщини - для цього можна використовувати штангенциркуль або ж мікрометр для того, щоб порівняти фактичний показник товщини з допустимим.
Інтервал заміни гальмівних дисків у кожному окремому випадку може бути різним, але при цьому дуже важливо орієнтуватися на основні симптоми, серед яких варто виділити такі:
- при гальмуванні виникає вібрація - це вказує на те, що є нерівномірний знос або ж деформація;
- наявність писку або скреготу - це свідчить про те, що на поверхні є пошкодження або ж спостерігається критичний знос;
- гальмівний шлях стає збільшеним - саме це в подальшому відображається на показниках ефективності під час гальмування;
- нерівномірне гальмування - це призводить до того, що під час здійснення цього процесу машину нібито відносить убік.
Тому, коли виникає питання про те, як зрозуміти, що потрібно міняти гальмівні диски, варто не ігнорувати основні симптоми, за яких мінімальна товщина переднього гальмівного диска досягає критичного значення.